تحصيل پزشكي در خارج از كشور
پزشكي - دندانپزشكي - داروسازي

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در دو سال تحصيلي ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸-۲۰۱۷ شماري از ايرانيان را رهسپار اين كشور درجنوب شرقي آسيا كرد. پيش از اين دو سال، امكان تحصيل دندانپزشكي در هند با شرايطي كم‌وبيش آسان باعث مي‌شد كسي به تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش حتي فكر هم نكند اما تغيير شرايط تحصيل دندانپزشكي در هند نگاه ايرانيان را متوجه بنگلادش كرد.

در اين مطلب توضيح مي‌دهيم كه چرا بنگلادش به جايگزين هند براي شماري از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور تبديل شد و چرا ديگر عملا امكان تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش تا اطلاع بعدي براي ايرانيان وجود ندارد.

مانند تحصيل پزشكي در بنگلادش مهم‌ترين امتياز تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش هم (تا پيش از امسال) امكان گرفتن پذيرش آسان (بدون شركت در آزمون ورودي و بدون داشتن مدرك زبان) از دانشگاهي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان بود. ضمن اينكه دوره دندانپزشكي به زبان انگليسي ارائه مي‌شد.

اين دقيقا همان شرايطي است كه بر تحصيل رشته‌هاي پزشكي در هند تا پيش از تغيير قانون آزمون NEET حاكم بود. علاو بر اينها، هزينه تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش و همچنين هزينه زندگي در اين كشور نسبتا پايين است. مجموعه اين شرايط باعث شد تا با وجود همه كاستي‌ها و مشكلات بنگلادش، اين كشور مورد توجه و اقبال بخشي از متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور قرار بگيرد.

اولين سؤال متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور به اعتبار مدارك صادره دانشگاه يا كشور مورد بحث مربوط مي‌شود. اينكه آيا وزارت بهداشت كشورمان مدارك صادره از دانشگاه مورد بحث را تأييد مي‌كند يا خير. در مورد بنگلادش و تا پيش از امسال (يعني سال تحصيلي ۱۸-۲۰۱۷) به شرط انتخاب دانشگاه داكا (university of dhaka) پاسخ اين سؤال مثبت بود. ساده بگوييم؛ اين دانشگاه در ليست دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان قرار داشت؛ اما در ليست امسال دانشگاههاي مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان، نام اين دانشگاه و هيچ دانشگاه ديگري از بنگلادش ديده نمي‌شود.

متقاضيان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور براي انتخاب كشور و دانشگاه مقصد خود به دو موضوع ديگر هم اهميت زيادي مي دهند؛ آزمون ورودي و مدرك زبان. گرفتن پذيرش دندانپزشكي بدون شركت در آزمون ورودي و بدون نياز به ارائه مدرك زبان از كمتر دانشگاهي در دنيا ممكن است بويژه اگر اعتبار مدرك دانشگاه هم برايمان مهم باشد. دانشگاه داكاي بنگلادش (university of dhaka) تا امسال يكي از همين معدود گزينه‌هايي بود كه ضمن مورد تأييد بودن، براي پذيرش دانشجو هم شرايط سختي نداشتند.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

دندانپزشكي رشته گراني است و براي تحصيل آن بايد شهريه‌هاي سنگيني را پرداخت كرد. ضمن اينكه براي محاسبه كل هزينه‌ها بايد هزينه‌هاي زندگي را هم در نظر بگيريم. از اين حيث هم تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش نسبت به گزينه‌هاي ديگر شرايط بهتري دارد. هزينه كل دوره دندانپزشكي در بنگلادش ۲۲هزار دلار است كه ۱۵هزار دلار آن بصورت پيش و باقي، سال به سال پرداخت مي‌َشود.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش البته تماما خوبي و آساني و ارزاني نيست. بنگلادش كشور فقير و پرجمعيتي است و زندگي در ان بخصوص براي كساني كه از كشورهايي توسعه‌ يافته‌تر و پيشرفته‌تر مي‌آيند كار آساني نيست. آنها بايد بتوانند با مشكلاتي مثل كمبود امكانات و آلودگي اين كشور خود را سازگار كنند. در غير اينصورت ناچارند تحصيل خود را ناتمام بگذارند.

تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش

شرايط دانشگاه و كالج‌هاي بنگلادش هم تفاوتي با شرايط كلي حاكم بر اين كشور ندارد. با وجود اين نقائص و كمبودها برخي كالج‌هاي دانشگاه داكا خوابگاههايي نسبتا بزرگ دارند كه مي‌توانند مشكل اسكان دانشجويان را حل كنند. دانشجويان متأهل دانشگاه داكا مي‌توانند با همسر خود در خوابگاههاي ۶۰ متري و دانشجويان مجرد هم مي‌توانند در خوابگاههاي ۴۰ متري ۲ نفره زندگي كنند. هر دو نوع خوابگاه سرويس بهداشتي و حمام دارند و يك سوئيت كامل هستند.

دوره دندانپزشكي در بنگلادش مثل دوره پزشكي در بنگلادش ۵.۵ سال به طول مي‌انجامد. براي اخذ پذيرش دندانپزشكي بنگلادش هم مدارك زير مورد نياز است:

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه رسمي ديپلم و پيش دانشگاهي (فقط رشته هاي رياضي و تجربي)
 • فتوكپي شناسنامه و كارت ملي
 • (داشتن مدرك زبان مزيت محسوب ميشود)

پرداختن به شرايط تحصيل دندانپزشكي در بنگلادش در شرايطي كه دانشگاهي از اين كشور مورد تأييد وزارت بهداشت كشورمان نيست شايد خالي از لطف هم نباشد. متقاضيان و علاقمندان تحصيل دندانپزشكي در خارج از كشور مي‌توانند با مطالعه شرايط كشورهاي مختلف همه جوانب تحصيل و زندگي در اين كشورها را شناخته و با مقايسه بين آنها بهترين گزينه را انتخاب كنند. از اين نكته هم نبايد غافل شوند كه شرايط كشورها ممكن است هر سال نسبت به سال قبل تغيير كند و حتما از به روز بودن اطلاعات دريافتي خود مطمئن باشند.

دانشگاههاي كشور بنگلادش در حال حاضر مورد تاييد وزارت بهداشت ايران نمي باشند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۲:۳۴ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

تحصيل در بلاروس يكي از بهترين گزينه ها براي دانشجويان بين المللي است كه قصد تحصيل با كيفيت با هزينه مقرون به صرفه در اروپا دارند، محسوب مي شود. در حال حاضر هزاران دانشجوي بين المللي مشغول به تحصيل در بلاروس هستند و اين تعداد هر ساله افزايش مي يابد.

جمهوري بلاروس با جمعيتي در حدود 10 ميليون نفر در شرقي ترين قسمت اروپا واقع شده است و در غرب با لهستان، در شمال غربي با ليتواني، در شمال با لتوني، در شمال شرق و شرق با روسيه و در جنوب با اوكراين هم مرز است. پايتخت بلاروس شهر مينسك با جمعيت 1.8 ميليون نفر است كه پايتخت سياسي، اقتصادي، علمي و فرهنگي كشور مي باشد. ديگر شهرهاي بلاروس عبارتند از برست، ويتبسك، هرودنا، ماهيلو و هوميل. مردم بلاروس مهربان و مهمان نواز هستند و از به اشتراك گذاشتن فرهنگ و سنت خود با افراد خارجي لذت مي برند.

با تاريخي غني و معماري زيبا، بلاروس مكاني شگفت انگيز براي گشت و گذار در هر موقع سال است. با جغرافياي متنوع و حيات وحش موجود در بلاروس اين كشور براي دوستداران طبيعت يك گزينه ايده آل محسوب مي شود.

چرا تحصيل در بلاروس ؟

تحصيل در بلاروس

 • شانس خيلي بالا براي دريافت اقامت و مستقر شدن در اروپا بعد از فارغ التحصيلي
 • تقريباً همه دوره ها از اعتبار بين المللي برخوردار هستند.
 • فرصت پيدا كردن شغل مناسب بعد از فارغ التحصيلي وجود دارد.
 • امكان دريافت پذيرش به سادگي در رشته هاي مهندسي و پزشكي
 • هزينه تحصيل در بلاروس و هزينه زندگي در قياس با ديگر كشورهاي اروپايي نسبتاً ارزانتر است.
 • گرفتن ويزا براي تحصيل در بلاروس ساده است.
 • در طول تحصيل در بلاروس، شما فرصت شركت در آزمونهاي بين المللي پزشكي مثل PLAB-USMLE-MCI-ERPM MOH/DOH/HAAD را خواهيد داشت.
 • عدم نياز به مدرك آيلس و تافل براي ثبت نام
 • تحصيل در بلاروس فرصت ملاقات با هزاران دانش آموزان خارجي از فرهنگهاي متفاوت را فراهم مي كند
 • محيطي امن در قياس با بيشتر بخش هاي اروپا

شرايط تحصيل در بلاروس

تحصيل در بلاروس از كيفيت مناسبي برخوردار است. دانشگاه هاي بلاروس و ديگر مراكز آموزش عالي به طور وسيع با امكانات آموزشي در تناسب با استانداردهاي مدرن تجهيز شده اند. مراكز آموزش عالي در بلاروس عبارتند از دانشگاههاي دولتي و خصوصي و همچنين دانشگاههاي پزشكي، فني و تكنولوژي. رشته پزشكي در بلاروس از كيفيت خوبي برخوردار است. بيشتر از هزاران رشته در دانشگاه هاي بلاروس و مراكز آموزش عالي اين كشور ارائه مي شوند.

به طور كلي تحصيل در بلاروس مزايايي چون دانشگاه هاي معتبر، شرايط آب و هوايي خوب، هزينه مقرون به صرفه، كيفيت آموزشي و امكان تحصيل به زبان انگليسي را براي متقاضيان فراهم ميكند. در مقطع كارشناسي و ارشد رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و چندين رشته مربوط به كامپيوتر به زبان انگليسي ارائه مي شوند.

دانشگاه هاي بلاروس

تحصيل در بلاروس

دانشگاه هاي پزشكي در بلاروس:

 • دانشگاه پزشكي گرودنو – Grodno State Medical University
 • دانشگاه پزشكي ايالت گومل – Gomel State Medical University
 • دانشگاه پزشكي ايالت ويتبسك – Vitebsk State Medical University
 • دانشگاه پزشكي بلاروس – Belarus Medical University

دانشگاه هاي فني و تكنولوژيكي در بلاروس:

 • دانشگاه ملي فني بلاروس – Belarusian National Technical University
 • دانشگاه تكنولوژي بلاروس – Belarusian State Technological University
 • دانشگاه انفورماتيك و راديو-الكتريكي ايالت بلاروس – Belarusian State University of Informatics and Radio electronics
 • دانشگاه فني برست – Brest State Technical University
 • دانشگاه فني هوميل – Homiel State Technical
 • دانشگاه تكنولوژيكي ايالت ويتبسك – Vitebsk State Technological University

ديگر دانشگاه هاي بلاروس:

 • دانشگاه فني زمين شناسي بلاروس – Belarusian State Agrarian Technical University
 • دانشگاه زمين شناسي گرودنو – Grodno State Agrarian University
 • دانشگاه اقتصاد بلاروس – Belarusian State Economic University
 • دانشگاه صنعتي اقتصادي بلاروس – Belarusian Trade-Economic University of Consumer Cooperation
 • دانشگاه روسي بلاروس – Belarusian-Russian University
 • دانشگاه فرهنگ فيزيكي (ورزش) بلاروس – Belarusian State Physical Culture (Sports) University
 • دانشگاه فرهنگ و هنر بلاروس – Belarusian State University of Culture and Arts

تحصيل در بلاروس در رشته هاي پزشكي

متقاضيان تحصيل پزشكي در بلاروس بايد قبل از شروع دوره اصلي در يك آزمون ورودي كه شامل سوالات زيست شناسي، شيمي و انگليسي مي باشد شركت كنند و حد نصاب لازم براي قبولي در رشته پزشكي را كسب نمايند. در صورتيكه دانشجو از تسلط كافي بر زبان انگليسي برخوردار نباشد مي تواند در يك دوره آمادگي براي آزمون (پاتفك) كه از طرف كالج برگزار مي شود شركت كند و پس از سپري كردن اين دوره 9 ماهه با آمادگي بيشتر در آزمون ورودي شركت كند.

همچنين براي تحصيل در بلاروس در رشته هاي پزشكي بايد مدرك ديپلم رياضي يا علوم تجربي و حتماً مدرك پيش دانشگاهي داشته باشيد. از نظر شرط معدل نبايد ميانگين معدل كل ديپلم و پيش دانشگاهي شما كمتر از 16 باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بلاروس، تحصيل در بلاروس،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۶:۵۹ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

يونان نام فارسي كشوري در جنوب شرقي اروپا و جنوب شبه جزيره بالكان است كه تمدني طولاني دارد و آن را خاستگاه دموكراسي ناميده‌اند. اين كشور از شمال با آلباني، مقدونيه و بلغارستان و از شرق با تركيه داراي مرز مشترك زميني است. سرزمين اصلي يونان در جنوب و شرق به وسيله درياي اژه احاطه شده و از غرب به درياي ايوني محدود است. يونان در محل اتصال سه قاره آسيا، اروپا و آفريقا واقع شده است و وارث ميراث يونان باستان، امپراتوري بيزانس و نزديك چهار قرن سلطه تركان عثماني است.

دوهزار جزيره اي كه اين كشور را فراگرفته اند هريك دنيايي هستند در قالب يك جزيره. در طول تاريخ ،جغرافيا و اقليم تاثيري عميق هم بر توسعه سياسي و هم بر زندگي روزمره مردم داشته است. در يونان هيچ نقطه اي نيست كه فاصله اش از دريا بيش از صد كيلومتر باشد.كوه هاي نا هموار با شيب تند ۷۰% خاك اين كشور را فرا گرفته است و تنها در ۲۰% از سطح كشور زمين مناسب كشاورزي وجود دارد. در سرزمين هاي حاصلخيز واقع در دره هاي كوهستاني، چند جلگه كم ارتفاع به چشم مي خورند. ۱۰ ميليون و ۷۰۶ هزار و ۲۹۰ نفر در يونان زندگي مي‌كنند كه ۹۸ درصد از آنها مسيحي ارتودوكس هستند و ۳/۱درصد از آنها مسلمان. هفت درصد از جمعيت اين كشور را خارجي‌ها تشكيل مي‌دهند كه براي كار يا زندگي به آن رفته‌اند.

ميانگين سني مردم آن ۲/۴۱سال است. اميد به زندگي در بدو تولد براي زنان ۰۶/۸۲سال و براي مردان ۸۵/۷۶سال است. زبان رسمي اين كشور يوناني است و ۹۹ درصد از مردم به آن سخن مي‌گويند. زبان‌هاي انگليسي و فرانسه نيز به دليل توريستي بودن اين كشور كم و بيش صحبت مي‌شود. دين اصلي در يونان مسيحيت ارتدوكس است و بالغ بر ۹۵% از جمعيت اين كشور پيرو كليساي ارتدوكس يونان مي باشند.كليسا و دين تاثيري عميق و گسترده در زندگي مردم يونان دارد ونظام آموزشي، فرهنگ، تعطيلات رسمي و زندگي خانوادگي حتي امروز هم تحت تاثير تعليمات ديني شكل مي گيرد ودر يونان اين تاثير به مراتب بيش از هر كشوراروپايي ملموس و مشهود است. يوناني ها مردمي خونگرم، مهمان نواز وخانواده دوستند.نهاد خانواده هسته اصلي جامعه يونان را شكل مي دهدوهمبستگي عميقي اعضاي خانواده را به يكديگر پيوند مي دهد.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در يونان

تحصيل دندانپزشكي در يونان از معتبرترين و پرطرفداران رشته ها در سطح جهان است و دانشجويان بعد از فارغ التحصيلي ميتوانند در تمامي كشورهاي جهان مشغول به كار شوند و يا تحصيل دندان پزشكي را به صورت تخصصي تكميل نمايند. در كشور يونان ۲۲ دانشگاه وجود دارد و رشته هايي همچون علوم انساني، دندانپزشكي، داروسازي،وكالت، معماري، فيزيك، شيمي و … را ارائه مي دهند.

تحصيل دندانپزشكي در يونان ۶ سال به طول خواهد انجاميد و بايد بدانيد كه زبان تحصيل در يونان به انگليسي و يوناني مي باشد، در صورتي كه متقاضي تحصيل در يونان به زبان يوناني تسلط ندارد، دانشگاه قبل از تحصيل دوره هاي يك ساله آموزشي را براي وي برگزار مي كند . اين دوره يك ساله به صورت ۳ دروه ۳ ماهه است. البته دانشگاه هزينه جدا از شهريه تحصيل را از دانشجو دريافت مي كند. همچنين سيستم نمره دهي افرادي كه به تحصيل دندانپزشكي در يونان مشغول هستند بدين گونه است كه تمامي كلاس ها در خاك يونان برگزار مي شود و نمرات هر امتحان در رنج ۱ تا ۱۰ به دانشجو داده مي شود . نمره ۱۰ نشان دهنده قبولي با رتبه عالي و نمره ۱ معني مردود شدن در آن درس را مي دهد.

مزاياي تحصيل دندانپزشكي در يونان

تحصيل دندانپزشكي در يونان

 • تحصيل دندانپزشكي در يونان به زبان انگليسي
 • تحصيل دندانپزشكي در يونان در دانشگاه هاي معتبر
 • ارائه مدرك معتبر بين المللي
 •  امكان كار دانشجويي در حين تحصيل دندانپزشكي در يونان
 • برخي دانشگاه ها به دانشجوياني كه توانايي پرداخت هزينه غذا را ندارند، غذاي رايگان ميدهند
 • امكان استفاده از وام براي دانشجويان در هر حين تحصيل دندانپزشكي در يونان

هزينه تحصيل دندانپزشكي در يونان

هزينه تحصيل دندانپزشكي در يونان در مقاطع مختلف متفاوت است. هزينه تحصيل در يونان براي افراد متقاضي اروپايي و به زبان يوناني در دانشگاه هاي دولتي رايگان است اما افرادي كه اروپايي نيستند بايد شهريه دانشگاه را پرداخت كنند. اين شهريه براي رشته هاي مختلف و دانشگاه هاي دولتي و خصوصي متفاوت است. دانشجو بايد به طور تقريبي مبلغي معادل ۶۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ يورو در سال را صرف پرداخت شهريه كند.

هزينه زندگي در يونان براي افرادي كه قصد تحصيل در يونان دارند بسيار مهم است. واحد پول كشور يونان يورو است چون اين كشور جزيي از اتحاديه اروپا ميباشد. به طور كلي هزينه هاي زندگي در يونان به طور تقريبي هزينه زندگي در يونان نسبت به ديگر منلطق اروپا بسيار مقرون به صرفه است. هزينه هاي زندگي در شهرهاي بزرگ كمي گران تر خواهد بود،  ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ يورو در ماه ميباشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۵:۰۳ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

دانشجويان براي تحصيل در مجارستان و همچنين با موفقيت پشت سر گذاشتن مقطع دانشگاهي نياز به آشنايي كامل به علوم پايه رشته مد نظر خود و نيز تسلط كامل به زبان انگليسي دارند. از اين رو قبولي در آزمون ورودي دانشگاه هاي مجارستان و يا گذراندن دوره هاي آماده سازي- Preparation courses براي تحصيل در مجارستان براي دانشجويان خارجي الزامي است . دانشجويان بين المللي كه تمايل دارند  در يكي از رشته هاي زير مجموعه،  فني و مهندسي  و يا  علوم پزشكي  ادامه تحصيل دهند ميتوانند از راه هاي  زير وارد دانشگاه هاي مجارستان شوند.

آزمون ورودي

آزمون ورودي براي هر رشته متفاوت است. اين آزمون به دو بخش شفاهي و كتبي تقسيم ميشوند و كه سوالات آن متشكل از دروس پايه رشته ديپلم متقاضي است. مثلا آزمون پزشكي شامل دروس زيست شناسي، شيمي و البته زبان انگليسي مي باشد. كه در صورت قبولي در آزمون ورودي نياز به گذراندن دوره هاي مقدماتي نميباشد.

تاريخ و محل برگزاري :

آزمون هاي ورودي دانشگاههاي مجارستان هر سال از ماه آوريل (13 فروردين ) تا ماه آگوست (هفته اول شهريور) بصورت ماهانه در بوداپست مجارستان برگزار ميشوند. به جز مجارستان اين آزمون ها در ديگر كشور هاي اروپايي، آسيايي و امريكايي نيز برگزار ميشوند. نزديك ترين و راحت ترين اين كشورها براي متقاضيان ايراني تحصيل در مجارستان، كشور  تركيه است ، كه متقاضيان مي توانند در تاريخ هاي 15 و 16 فروردين و نيز 6 و 7 تير در استانبول تركيه در اين آزمون ها شركت كنند.

دوره هاي آماده سازي 1 ساله

دوره هاي آماده سازي يا Preparation courses به منظور آماده سازي دانشجويان براي تحصيل در مجارستان طراحي شده است. دوره هاي آمادگي براي :

 • رشته هاي پزشكي Pre-Medical يا پيش پزشكي
 • در رشته هاي فني و مهندسي   Pre- Engineering يا پيش مهندسي
 • دوره علوم اقتصادي – پيش بازرگاني و مديريت يا Pre-Economic
 • دوره‌هاي پيش فوق ليسانس Pre-Master و  پيش دكترا Pre-PhD
 • و دوره هاي استاندارد زبان انگليسي ارائه مي شود.

 مجارستان داراي كالجهاي معتبر بين المللي ميباشد كه ارائه دهنده ي اين دوره ها به دانشجويان بين المللي است.

ازمزاياي قابل توجه اين دوره ها براي دانشجويان ميتوانيم به :

 • در دست داشتن مدرك معتبر بين المللي
 • كسب آمادگي كامل در دروس پايه براي ورود به دانشگاه
 • آشنايي با سيستم آموزشي، امتحانات، ماژول هاي درسي
 • آشنايي با محيط انگليسي زبان و فرهنگ كشور
 • قبل از ورود به دانشگاه و دوره اصلي براي دانشجوييان بين المللي اشاره كنيم.

مدارك لازم جهت پذيرش در دوره هاي آماده سازي

 • كپي از صفحه اول پاسپورت – با حداقل اعتبار۹ ماهه
 • ترجمه رسمي مدرك ديپلم
 • ترجمه رسمي ريز نمرات (كارنامه) سه سال دبيرستان
 • 2  قطعه عكس پاسپورتي

تاريخ ثبت نام و  شروع كلاس ها دانشگاه هاي مجارستان

شروع دوره هاي اصلي دانشگاه ها همه ساله در ماه سپتامبر (شهريور) مي باشد. كه دانشجويان متقاضي براي تحصيل در مجارستان  ميبايستي شرايط ورود به دانشگاه يعني قبولي در آزمون هاي ورودي  يا دوره هاي آماده سازي را احراز كرده و تا 2 ماه قبل از اين تاريخ ثبت نام خود را تكميل كرده باشند.

دوره هاي آماده سازي يا همان پيش دانشگاهي هر سال در  ماه هاي اكتبر (مهر ماه) و يكبار هم در فوريه (بهمن ماه) آغاز ميشوند.

نكته : دانشجوييان ايراني بايد در نظر داشته باشند كه فرآيند اخذ پذيرش و ويزا حدود 4-6 هفته كاري زمان ميبرد. پس با محاسبه اين زمان بايد نزديك به 2 ماه زود تر از تاريخ هاي بيان شده اقدام نمايند.

هزينه تحصيل در مجارستان

هزينه زندگي در مجارستان نسبت به ديگر كشورهاي اروپايي پايين تر است. همچنين هزينه تحصيل در مجارستان در مقايسه با كشورهاي چون امريكا و انگلستان ناچيز است. اين گفته ميتواند با ذكر مثال زير براي شما كمي ملموس تر شود.

هزينه هاي زندگي در مجارستان

 

شهريه هر ترم در  دانشگاه اتوش لورند –Eötvös Loránd University رتبه 551-600 جهان، برابر است با:

 • 2،500 تا 4،200 يورو براي مقطع كارشناسي
 • 3،000 تا 5،000 يورو براي مقطع كارشناسي ارشد
 • 4،500 تا 5،500 براي مقطع دكترا
 • هزينه بيمه درماني 60 يورو در ماه
 • هزينه اسكان بين 200 الي 400 يورو
 • ديگر هزينه هاي جاري بطور ميانگين 200 يورو در ماه

ميتوان گفت هر دانشجو براي پوشش هزينه زندگي در مجارستان ، بطور ميانگين نياز به اختصاص 500  الي 600 يورو در ماه براي تمامي مصارف خود دارد.

اكثر دانشگاه هاي مجارستان براي دانشجويان خوابگاه هاي مناسبي دارند كه در مقايسه با اجاره خانه ها به مراتب ارزان تر است. هزينه اين خوابگاه ها چيزي كمتر از 2000 يورو در ماه خواهد بود. اين هزينه ميتواند در مواردي كه دانشجو با شخص ديگري بصورت اشتراكي زندگي كند ، نصف يا به يك سوم كاهش پيدا كند.

دانشجويان بين المللي ميتوانند به اشتغال كارهاي پاره وقت در حين تحصيل خود نيز فكر كنند تا قسمتي از هزينه تحصيل در مجارستان را تحت پوشش قرار دهند. البته پيدا كردن كار خود به تنهايي بدون داشتن توانايي ها و مهارت هاي مورد نياز در مجارستان كاره ساده اي نخواهد بود. (مثلا: آشنايي ابتدايي به زبان مجاري ميتواند در يافتن كار به شما كمك بسزايي كند)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۲۵:۵۶ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

جمهوري چك (Czech Republic) كشوري در اروپاي مركزي است كه در دهه ۱۹۹۰ از كشور بزرگ چكسلواكي جدا شد. پايتخت آن شهر پراگ است. چك با كشورهاي لهستان، آلمان، اتريش و اسلواكي همسايه است. پراگ، پايتخت چك، يكي از مقاصد مهم توريستي اروپا است. اين كشور تا سال ۱۹۱۸ بخشي از امپراتوري اتريش بود. در اين سال، پس از شكست اتريش در جنگ جهاني اول، كشور چكسلواكي به عنوان كشوري مستقل اعلام وجود كرد. چك در سال ۱۹۹۹ به پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) پيوست. در سال ۲۰۰۴ ميلادي هم عضوي از اتحاديه اروپا شد.

جمهوري چك تنوع آب و هوايي زيادي دارد. بلندترين نقطه اين كشور از سطح دريا ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد. تابستان‌هاي چك هوا گرم است و در زمستان‌ها هوا سرد و آسمان ابري. جمهوري چك را رشته كوه هاي بسياري احاطه كرده است كه بيشتر مرز را تشكيل مي دهد. وجود نقاط گردشگري فراوان در چنين منطقه كوچكي حتي در اروپا نيز استثنايي است. محيط شهر ها، دهكده ها و چشمه هاي آب معدني چك همواره باعث جذب گردشگر از تمام نقاط دنيا بوده است. دوازده نقطه تاريخي مهم اين كشور در فهرست آثار يونسكو ثبت شده است. زبان رسمي اين كشور چكي است ولي در اين ميان زبان‌هاي اسلواكي و ديگر اقوام ساكن در جمهوري چك هم مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

اين كشور داراي ۳۰۳۷۹ مايل مربع مساحت است و جمعيت آن ۳/۱۰ ميليون نفر برآورد شده كه اكثريت آن را مسيحيان تشكيل داده اند. اگرچه به دليل حكمراني ۴۰ ساله كمونيست در اين كشور (۱۹۴۸ تا ۱۹۸۹) اكثريت چكها خود را به عنوان عضو دين خاصي معرفي نمي كنند. شاخص اميد به زندگي در اين كشور ۷۶ سال است؛ كودكي كه امروز در اين كشور متولد مي‌شود اگر دختر باشد ۷۹ سال و اگر پسر باشد ۷۳ سال عمر خواهد كرد.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در چك

دانشكده هاي پزشكي چك يك فرصت عالي براي دانش آموزان سراسر جهان براي به حقيقت پيوستن روياي تحصيل در رشته دندانپزشكي در خارج از كشور ارائه مي دهد. امكانات تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك به عنوان يكي از بهترين برنامه هاي دندانپزشكي به زبان انگليسي در اروپا شناخته مي شود.

دوره تحصيل دندانپزشكي در چك در دانشگاه چارلز پراگ چك ۵ سال زمان مي برد كه به زبان انگليسي براي دانشجويان اينترنشنال تدريس مي شود، ۳۰۰ واحد درسي بايستي توسط دانشجويان گذرانده شود و با توجه به سخت گيري در تاييد و پذيرفتن دانشجويان بين المللي در تحصيل دندانپزشكي در چك و در دانشگاه هاي معروف چك مانند آزمون ورودي، مصاحبه شفاهي در باب انگيزه و اهداف فرد و …. بعضي دانشگاه هاي مشهور و مورد تاييد چك با مراكز و كالج هاي معتبر قرارداد منعقد مي كنند يا خودشان كالج هايي را برقرار مي كنند كه دانش آموز اين امكان را داشته باشند يك دوره پيش ورود به پزشكي به نام foundation  را در اين كالج ها گذرانده و به صورت تخصصي آموزش آكادميك ببينند و براي ورود به بهترين دانشگاه هاي دندانپزشكي آماده شوند.

دانش آموزان بايستي در اين دوره بسيار درس بخوانند و بر روي دروس تخصصي تمركز كنند تا بتوانند براي امتحان ورود به دانشگاه خود را آماده سازند. يكي از ويژگي هاي منحصربه فرد تحصيل دندانپزشكي در چك و پراگ اين است كه برنامه درسي و كلاس درسي آنان با دانشجويان پزشكي در دروس پزشكي علوم پايه، پاتوفيزولوژي و معرفي پزشكي باليني يكسان مي باشد. همچنين محدوديت سني بحث حائز اهميتي است كه جهت تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك شما بايد دقت بفرماييد فرزندانتان سنشان بعد از اخذ مدرك ديپلم بالا تر از ۲۱ سال نباشد. شرايط اخذ پذيرش از دانشگاه هاي جمهوري چك معمولا وابسته به دانشگاه و زبان انتخابي شما دارد. اخذ پذيرش در دانشگاه هاي دولتي سخت تر از اخذ پذيرش در دانشگاه هاي خصوصي است زيرا شهريه دانشگاه هاي خصوصي چك بسيار بالاتر است.

مزاياي تحصيل دندانپزشكي در چك

تحصيل دندانپزشكي در چك

 • تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك به زبان انگليسي
 • هزينه پايين زندگي و شهريه تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك
 • تحصيل در دانشگاه هاي معتبر
 • ارائه مدرك معتبر بين المللي از دانشگاه هاي جمهوري چك
 • مجوز كار در حين تحصيل دندانپزشكي

هزينه تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك

هزينه زندگي در چك دومين عامل مهم براي تصميم گيري افرادي است كه قصد تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك را دارند  هزينه زندگي در چك متناسب با شهر زندگي و نوع زندگي هر فرد با فرد ديگر متفاوت است اما به طور كلي براي كساني كه قصد تحصيل دندانپزشكي در جمهوري چك را دارند مي توان تخمين زد كه هزينه اي معادل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ يورو در ماه بايد بپردازند كه در دانشگاه هاي مختلف متفاوت است، بايد بدانيد كه از اين مبلغ، چيزي حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ يورو در ماه صرف مسكن و خوابگاه مي شود. هزينه هاي زندگي دانشجو نيز بسته به نوع خوابگاه و شرايط اقامت در خوابگاه نيز متفاوت است. علاوه بر اين دولت اين كشور امكان ۲۰ ساعت كار دانشجويي براي دانشجويان بين المللي در اين كشور قرار داده است. منوط به اين كه فرد متقاضي مجوز كار دريافت كند. البته براي افرادي كه بيشتر از ۳۰ روز در سال كار نمي كنند مجوز نياز نيست.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۲:۴۷ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

امارات متحده عربي كشوري در كنار خليج فارس است كه از مجموعه ۷ شيخ‌نشين شامل ابوظبي، دبي، شارجه، عجمان، فجيره، راس الخيمه و ام القوين مي باشند كه در سال ۱۹۷۱ تشكيل شده است. اين كشور كه در كل ۸۳ هزار و ۶۰۰ كيلومتر مربع مساحت دارد از شرق با عمان و از جنوب با عربستان سعودي مرز زميني دارد. امارات متحده عربي با قطر و ايران هم از طريق آب‌هاي خليج فارس همسايه است. نوع حكومت در اين كشور فدرال است و در هر ايالت رهبري به صورت موروثي منتقل شده و سران در كنار هم بزرگترين قدرت دولت فدرال يعني كنسول عالي رهبري را تشكيل مي‌دهند.

امارات متحده عربي آب و هوايي گرمسيري دارد، تابستان‌هاي آن داغ و مرطوب و زمستان‌هاي آن ملايم است. بارندگي در اين كشور نادر و اغلب در ماه‌هاي زمستان رخ مي‌دهد. در طول و پايان فصل زمستان وقوع توفان شن معمول است. بخش اعظم اين سرزمين را صحرا تشكيل مي‌دهد. دو رشته كوه نيز در اين كشور وجود دارد. سواحل اين كشور، كه اكثر جمعيت كشور در آن ساكنند، عمدتا پوشيده از نمكزار است.

شرايط تحصيل پزشكي در امارات

در طي چندين سال گذشته در كشور امارات متحده عربي در زمينه هاي گوناگون شاهد پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي بوده ايم. يكي از اين موارد، پيشرفت در سيستم آموزشي اين كشور مي باشد. ميتوان گفت كه تحصيل پزشكي در كشور امارات براي بسياري از افراد قابل توجه و با اهميت است چرا كه دانشگاه هاي كشور امارات پلي براي ادامه ي تحصيل در كشورهاي انگلستان، آمريكا و كانادا است و يكي از پرطرفدارترين رشته هاي تحصيلي در امارات، رشته پزشكي مي باشد.

براي تحصيل پزشكي در امارات نياز است كه از سيستم آموزشي اين كشور و شرايط اخذ پذيرش دانشگاه هاي آن اطلاعات كافي داشته باشيد و بدانيد كه تحصيل در امارات، در مقاطع عالي و دانشگاهي با داشتن ديپلم كامل متوسطه آغاز مي شود و شرط اصلي پذيرش براي دانشجويان خارجي در دانشگاههاي امارات، گواهي تمكن مالي، داشتن گذرنامه معتبر و همچنين فارغ التحصيل شدن در مقطع قبلي از دانشگاههاي معتبر ميباشد. همچنين لازم به ذكر است تمامي رشته هاي تحصيلي در كشور امارات به زبان انگليسي ارائه ميشود از همين رو نياز است كه متقاضي تحصيل پزشكي در امارات، داراي مدرك زبان آيلتس حداقل ۵/۵  باشد. در صورت عدم تسلط به زبان انگليسي، متقاضيان ميتوانند در يكي از كالج هاي خصوصي، زبان انگليسي بياموزند و سپس وارد دوره دانشگاهي در امارات شوند.

مزاياي تحصيل پزشكي در امارات

پزشكي در امارات

 • امكان كار در حين تحصيل
 • اقامت يكساله پس از فارغ التحصيلي
 • امكان بورس توسط دانشجوي شاغل به تحصيل
 • تدريس به زبان انگليسي
 • امكان اخذ اقامت دائم امارات

هزينه تحصيل پزشكي در امارات

اگر شما از آن دسته افرادي هستيد كه هزينه تحصيل در كشورهاي خارجي براي شما در اولويت قرار ندارد ميتوان گفت كشور امارات با امكاناتي كه در اختيار دانشجويان قرار ميدهد ميتواند يكي از گزينه هاي خوب شما باشد. زيرا تحصيل در امارات، يكي از پرهزينه ترين گزينه ها مي باشد اما با در نظر گرفتن امكانات ارائه شده و همچنين امكان تحصيل به زبان انگليسي بسياري از متقاضيان تحصيل پزشكي، اين كشور را بدون در نظر گرفتن هزينه بالاي آن براي ادامه تحصيل انتخاب ميكنند.

اگر بخواهم از هزينه هاي تحصيل پزشكي در امارات برايتان بگويم بايد بدانيد كه با توجه به اينكه تمامي مقاطع و رشته هاي تحصيلي در اين كشور به زبان انگليسي و منطبق با آخرين متدهاي دنيا تدريس ميشود، هزينه تحصيل پزشكي در امارات سالانه حدود ۴۰ هزار دلار آمريكا مي باشد كه در مقايسه با ساير كشورهاي منطقه، رقم بالاييست. اما دولت امارات مزايايي را نيز براي دانشجويان در نظر گرفته و به آنها طبق قانون در سراسر دنيا اجازه كار در حدود ۲۰ ساعت در هفته را صادر كرده كه هر دانشجو به صورت ميانگين بين ۱۰ تا ۱۲ دلار حقوق دريافت خواهد كرد تا بتواند بخشي از هزينه هاي تحصيل خود را پوشش دهند.

دانشگاه هاي كشور امارات در حال حاضر مورد تاييد وزارت بهداشت ايران نمي باشند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۸ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۲:۴۰ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 218
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب