تحصيل پزشكي در خارج از كشور
پزشكي - دندانپزشكي - داروسازي

تحصيل در بلاروس يكي از بهترين گزينه ها براي دانشجويان بين المللي است كه قصد تحصيل با كيفيت با هزينه مقرون به صرفه در اروپا دارند، محسوب مي شود. در حال حاضر هزاران دانشجوي بين المللي مشغول به تحصيل در بلاروس هستند و اين تعداد هر ساله افزايش مي يابد.

جمهوري بلاروس با جمعيتي در حدود 10 ميليون نفر در شرقي ترين قسمت اروپا واقع شده است و در غرب با لهستان، در شمال غربي با ليتواني، در شمال با لتوني، در شمال شرق و شرق با روسيه و در جنوب با اوكراين هم مرز است. پايتخت بلاروس شهر مينسك با جمعيت 1.8 ميليون نفر است كه پايتخت سياسي، اقتصادي، علمي و فرهنگي كشور مي باشد. ديگر شهرهاي بلاروس عبارتند از برست، ويتبسك، هرودنا، ماهيلو و هوميل. مردم بلاروس مهربان و مهمان نواز هستند و از به اشتراك گذاشتن فرهنگ و سنت خود با افراد خارجي لذت مي برند.

با تاريخي غني و معماري زيبا، بلاروس مكاني شگفت انگيز براي گشت و گذار در هر موقع سال است. با جغرافياي متنوع و حيات وحش موجود در بلاروس اين كشور براي دوستداران طبيعت يك گزينه ايده آل محسوب مي شود.

چرا تحصيل در بلاروس ؟

تحصيل در بلاروس

 • شانس خيلي بالا براي دريافت اقامت و مستقر شدن در اروپا بعد از فارغ التحصيلي
 • تقريباً همه دوره ها از اعتبار بين المللي برخوردار هستند.
 • فرصت پيدا كردن شغل مناسب بعد از فارغ التحصيلي وجود دارد.
 • امكان دريافت پذيرش به سادگي در رشته هاي مهندسي و پزشكي
 • هزينه تحصيل در بلاروس و هزينه زندگي در قياس با ديگر كشورهاي اروپايي نسبتاً ارزانتر است.
 • گرفتن ويزا براي تحصيل در بلاروس ساده است.
 • در طول تحصيل در بلاروس، شما فرصت شركت در آزمونهاي بين المللي پزشكي مثل PLAB-USMLE-MCI-ERPM MOH/DOH/HAAD را خواهيد داشت.
 • عدم نياز به مدرك آيلس و تافل براي ثبت نام
 • تحصيل در بلاروس فرصت ملاقات با هزاران دانش آموزان خارجي از فرهنگهاي متفاوت را فراهم مي كند
 • محيطي امن در قياس با بيشتر بخش هاي اروپا

شرايط تحصيل در بلاروس

تحصيل در بلاروس از كيفيت مناسبي برخوردار است. دانشگاه هاي بلاروس و ديگر مراكز آموزش عالي به طور وسيع با امكانات آموزشي در تناسب با استانداردهاي مدرن تجهيز شده اند. مراكز آموزش عالي در بلاروس عبارتند از دانشگاههاي دولتي و خصوصي و همچنين دانشگاههاي پزشكي، فني و تكنولوژي. رشته پزشكي در بلاروس از كيفيت خوبي برخوردار است. بيشتر از هزاران رشته در دانشگاه هاي بلاروس و مراكز آموزش عالي اين كشور ارائه مي شوند.

به طور كلي تحصيل در بلاروس مزايايي چون دانشگاه هاي معتبر، شرايط آب و هوايي خوب، هزينه مقرون به صرفه، كيفيت آموزشي و امكان تحصيل به زبان انگليسي را براي متقاضيان فراهم ميكند. در مقطع كارشناسي و ارشد رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و چندين رشته مربوط به كامپيوتر به زبان انگليسي ارائه مي شوند.

دانشگاه هاي بلاروس

تحصيل در بلاروس

دانشگاه هاي پزشكي در بلاروس:

 • دانشگاه پزشكي گرودنو – Grodno State Medical University
 • دانشگاه پزشكي ايالت گومل – Gomel State Medical University
 • دانشگاه پزشكي ايالت ويتبسك – Vitebsk State Medical University
 • دانشگاه پزشكي بلاروس – Belarus Medical University

دانشگاه هاي فني و تكنولوژيكي در بلاروس:

 • دانشگاه ملي فني بلاروس – Belarusian National Technical University
 • دانشگاه تكنولوژي بلاروس – Belarusian State Technological University
 • دانشگاه انفورماتيك و راديو-الكتريكي ايالت بلاروس – Belarusian State University of Informatics and Radio electronics
 • دانشگاه فني برست – Brest State Technical University
 • دانشگاه فني هوميل – Homiel State Technical
 • دانشگاه تكنولوژيكي ايالت ويتبسك – Vitebsk State Technological University

ديگر دانشگاه هاي بلاروس:

 • دانشگاه فني زمين شناسي بلاروس – Belarusian State Agrarian Technical University
 • دانشگاه زمين شناسي گرودنو – Grodno State Agrarian University
 • دانشگاه اقتصاد بلاروس – Belarusian State Economic University
 • دانشگاه صنعتي اقتصادي بلاروس – Belarusian Trade-Economic University of Consumer Cooperation
 • دانشگاه روسي بلاروس – Belarusian-Russian University
 • دانشگاه فرهنگ فيزيكي (ورزش) بلاروس – Belarusian State Physical Culture (Sports) University
 • دانشگاه فرهنگ و هنر بلاروس – Belarusian State University of Culture and Arts

تحصيل در بلاروس در رشته هاي پزشكي

متقاضيان تحصيل پزشكي در بلاروس بايد قبل از شروع دوره اصلي در يك آزمون ورودي كه شامل سوالات زيست شناسي، شيمي و انگليسي مي باشد شركت كنند و حد نصاب لازم براي قبولي در رشته پزشكي را كسب نمايند. در صورتيكه دانشجو از تسلط كافي بر زبان انگليسي برخوردار نباشد مي تواند در يك دوره آمادگي براي آزمون (پاتفك) كه از طرف كالج برگزار مي شود شركت كند و پس از سپري كردن اين دوره 9 ماهه با آمادگي بيشتر در آزمون ورودي شركت كند.

همچنين براي تحصيل در بلاروس در رشته هاي پزشكي بايد مدرك ديپلم رياضي يا علوم تجربي و حتماً مدرك پيش دانشگاهي داشته باشيد. از نظر شرط معدل نبايد ميانگين معدل كل ديپلم و پيش دانشگاهي شما كمتر از 16 باشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بلاروس، تحصيل در بلاروس،
موضوع:
[ ۲۵ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۶:۵۹ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

يونان نام فارسي كشوري در جنوب شرقي اروپا و جنوب شبه جزيره بالكان است كه تمدني طولاني دارد و آن را خاستگاه دموكراسي ناميده‌اند. اين كشور از شمال با آلباني، مقدونيه و بلغارستان و از شرق با تركيه داراي مرز مشترك زميني است. سرزمين اصلي يونان در جنوب و شرق به وسيله درياي اژه احاطه شده و از غرب به درياي ايوني محدود است. يونان در محل اتصال سه قاره آسيا، اروپا و آفريقا واقع شده است و وارث ميراث يونان باستان، امپراتوري بيزانس و نزديك چهار قرن سلطه تركان عثماني است.

دوهزار جزيره اي كه اين كشور را فراگرفته اند هريك دنيايي هستند در قالب يك جزيره. در طول تاريخ ،جغرافيا و اقليم تاثيري عميق هم بر توسعه سياسي و هم بر زندگي روزمره مردم داشته است. در يونان هيچ نقطه اي نيست كه فاصله اش از دريا بيش از صد كيلومتر باشد.كوه هاي نا هموار با شيب تند ۷۰% خاك اين كشور را فرا گرفته است و تنها در ۲۰% از سطح كشور زمين مناسب كشاورزي وجود دارد. در سرزمين هاي حاصلخيز واقع در دره هاي كوهستاني، چند جلگه كم ارتفاع به چشم مي خورند. ۱۰ ميليون و ۷۰۶ هزار و ۲۹۰ نفر در يونان زندگي مي‌كنند كه ۹۸ درصد از آنها مسيحي ارتودوكس هستند و ۳/۱درصد از آنها مسلمان. هفت درصد از جمعيت اين كشور را خارجي‌ها تشكيل مي‌دهند كه براي كار يا زندگي به آن رفته‌اند.

ميانگين سني مردم آن ۲/۴۱سال است. اميد به زندگي در بدو تولد براي زنان ۰۶/۸۲سال و براي مردان ۸۵/۷۶سال است. زبان رسمي اين كشور يوناني است و ۹۹ درصد از مردم به آن سخن مي‌گويند. زبان‌هاي انگليسي و فرانسه نيز به دليل توريستي بودن اين كشور كم و بيش صحبت مي‌شود. دين اصلي در يونان مسيحيت ارتدوكس است و بالغ بر ۹۵% از جمعيت اين كشور پيرو كليساي ارتدوكس يونان مي باشند.كليسا و دين تاثيري عميق و گسترده در زندگي مردم يونان دارد ونظام آموزشي، فرهنگ، تعطيلات رسمي و زندگي خانوادگي حتي امروز هم تحت تاثير تعليمات ديني شكل مي گيرد ودر يونان اين تاثير به مراتب بيش از هر كشوراروپايي ملموس و مشهود است. يوناني ها مردمي خونگرم، مهمان نواز وخانواده دوستند.نهاد خانواده هسته اصلي جامعه يونان را شكل مي دهدوهمبستگي عميقي اعضاي خانواده را به يكديگر پيوند مي دهد.

شرايط تحصيل دندانپزشكي در يونان

تحصيل دندانپزشكي در يونان از معتبرترين و پرطرفداران رشته ها در سطح جهان است و دانشجويان بعد از فارغ التحصيلي ميتوانند در تمامي كشورهاي جهان مشغول به كار شوند و يا تحصيل دندان پزشكي را به صورت تخصصي تكميل نمايند. در كشور يونان ۲۲ دانشگاه وجود دارد و رشته هايي همچون علوم انساني، دندانپزشكي، داروسازي،وكالت، معماري، فيزيك، شيمي و … را ارائه مي دهند.

تحصيل دندانپزشكي در يونان ۶ سال به طول خواهد انجاميد و بايد بدانيد كه زبان تحصيل در يونان به انگليسي و يوناني مي باشد، در صورتي كه متقاضي تحصيل در يونان به زبان يوناني تسلط ندارد، دانشگاه قبل از تحصيل دوره هاي يك ساله آموزشي را براي وي برگزار مي كند . اين دوره يك ساله به صورت ۳ دروه ۳ ماهه است. البته دانشگاه هزينه جدا از شهريه تحصيل را از دانشجو دريافت مي كند. همچنين سيستم نمره دهي افرادي كه به تحصيل دندانپزشكي در يونان مشغول هستند بدين گونه است كه تمامي كلاس ها در خاك يونان برگزار مي شود و نمرات هر امتحان در رنج ۱ تا ۱۰ به دانشجو داده مي شود . نمره ۱۰ نشان دهنده قبولي با رتبه عالي و نمره ۱ معني مردود شدن در آن درس را مي دهد.

مزاياي تحصيل دندانپزشكي در يونان

تحصيل دندانپزشكي در يونان

 • تحصيل دندانپزشكي در يونان به زبان انگليسي
 • تحصيل دندانپزشكي در يونان در دانشگاه هاي معتبر
 • ارائه مدرك معتبر بين المللي
 •  امكان كار دانشجويي در حين تحصيل دندانپزشكي در يونان
 • برخي دانشگاه ها به دانشجوياني كه توانايي پرداخت هزينه غذا را ندارند، غذاي رايگان ميدهند
 • امكان استفاده از وام براي دانشجويان در هر حين تحصيل دندانپزشكي در يونان

هزينه تحصيل دندانپزشكي در يونان

هزينه تحصيل دندانپزشكي در يونان در مقاطع مختلف متفاوت است. هزينه تحصيل در يونان براي افراد متقاضي اروپايي و به زبان يوناني در دانشگاه هاي دولتي رايگان است اما افرادي كه اروپايي نيستند بايد شهريه دانشگاه را پرداخت كنند. اين شهريه براي رشته هاي مختلف و دانشگاه هاي دولتي و خصوصي متفاوت است. دانشجو بايد به طور تقريبي مبلغي معادل ۶۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ يورو در سال را صرف پرداخت شهريه كند.

هزينه زندگي در يونان براي افرادي كه قصد تحصيل در يونان دارند بسيار مهم است. واحد پول كشور يونان يورو است چون اين كشور جزيي از اتحاديه اروپا ميباشد. به طور كلي هزينه هاي زندگي در يونان به طور تقريبي هزينه زندگي در يونان نسبت به ديگر منلطق اروپا بسيار مقرون به صرفه است. هزينه هاي زندگي در شهرهاي بزرگ كمي گران تر خواهد بود،  ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ يورو در ماه ميباشد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۴۵:۰۳ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]

دانشجويان براي تحصيل در مجارستان و همچنين با موفقيت پشت سر گذاشتن مقطع دانشگاهي نياز به آشنايي كامل به علوم پايه رشته مد نظر خود و نيز تسلط كامل به زبان انگليسي دارند. از اين رو قبولي در آزمون ورودي دانشگاه هاي مجارستان و يا گذراندن دوره هاي آماده سازي- Preparation courses براي تحصيل در مجارستان براي دانشجويان خارجي الزامي است . دانشجويان بين المللي كه تمايل دارند  در يكي از رشته هاي زير مجموعه،  فني و مهندسي  و يا  علوم پزشكي  ادامه تحصيل دهند ميتوانند از راه هاي  زير وارد دانشگاه هاي مجارستان شوند.

آزمون ورودي

آزمون ورودي براي هر رشته متفاوت است. اين آزمون به دو بخش شفاهي و كتبي تقسيم ميشوند و كه سوالات آن متشكل از دروس پايه رشته ديپلم متقاضي است. مثلا آزمون پزشكي شامل دروس زيست شناسي، شيمي و البته زبان انگليسي مي باشد. كه در صورت قبولي در آزمون ورودي نياز به گذراندن دوره هاي مقدماتي نميباشد.

تاريخ و محل برگزاري :

آزمون هاي ورودي دانشگاههاي مجارستان هر سال از ماه آوريل (13 فروردين ) تا ماه آگوست (هفته اول شهريور) بصورت ماهانه در بوداپست مجارستان برگزار ميشوند. به جز مجارستان اين آزمون ها در ديگر كشور هاي اروپايي، آسيايي و امريكايي نيز برگزار ميشوند. نزديك ترين و راحت ترين اين كشورها براي متقاضيان ايراني تحصيل در مجارستان، كشور  تركيه است ، كه متقاضيان مي توانند در تاريخ هاي 15 و 16 فروردين و نيز 6 و 7 تير در استانبول تركيه در اين آزمون ها شركت كنند.

دوره هاي آماده سازي 1 ساله

دوره هاي آماده سازي يا Preparation courses به منظور آماده سازي دانشجويان براي تحصيل در مجارستان طراحي شده است. دوره هاي آمادگي براي :

 • رشته هاي پزشكي Pre-Medical يا پيش پزشكي
 • در رشته هاي فني و مهندسي   Pre- Engineering يا پيش مهندسي
 • دوره علوم اقتصادي – پيش بازرگاني و مديريت يا Pre-Economic
 • دوره‌هاي پيش فوق ليسانس Pre-Master و  پيش دكترا Pre-PhD
 • و دوره هاي استاندارد زبان انگليسي ارائه مي شود.

 مجارستان داراي كالجهاي معتبر بين المللي ميباشد كه ارائه دهنده ي اين دوره ها به دانشجويان بين المللي است.

ازمزاياي قابل توجه اين دوره ها براي دانشجويان ميتوانيم به :

 • در دست داشتن مدرك معتبر بين المللي
 • كسب آمادگي كامل در دروس پايه براي ورود به دانشگاه
 • آشنايي با سيستم آموزشي، امتحانات، ماژول هاي درسي
 • آشنايي با محيط انگليسي زبان و فرهنگ كشور
 • قبل از ورود به دانشگاه و دوره اصلي براي دانشجوييان بين المللي اشاره كنيم.

مدارك لازم جهت پذيرش در دوره هاي آماده سازي

 • كپي از صفحه اول پاسپورت – با حداقل اعتبار۹ ماهه
 • ترجمه رسمي مدرك ديپلم
 • ترجمه رسمي ريز نمرات (كارنامه) سه سال دبيرستان
 • 2  قطعه عكس پاسپورتي

تاريخ ثبت نام و  شروع كلاس ها دانشگاه هاي مجارستان

شروع دوره هاي اصلي دانشگاه ها همه ساله در ماه سپتامبر (شهريور) مي باشد. كه دانشجويان متقاضي براي تحصيل در مجارستان  ميبايستي شرايط ورود به دانشگاه يعني قبولي در آزمون هاي ورودي  يا دوره هاي آماده سازي را احراز كرده و تا 2 ماه قبل از اين تاريخ ثبت نام خود را تكميل كرده باشند.

دوره هاي آماده سازي يا همان پيش دانشگاهي هر سال در  ماه هاي اكتبر (مهر ماه) و يكبار هم در فوريه (بهمن ماه) آغاز ميشوند.

نكته : دانشجوييان ايراني بايد در نظر داشته باشند كه فرآيند اخذ پذيرش و ويزا حدود 4-6 هفته كاري زمان ميبرد. پس با محاسبه اين زمان بايد نزديك به 2 ماه زود تر از تاريخ هاي بيان شده اقدام نمايند.

هزينه تحصيل در مجارستان

هزينه زندگي در مجارستان نسبت به ديگر كشورهاي اروپايي پايين تر است. همچنين هزينه تحصيل در مجارستان در مقايسه با كشورهاي چون امريكا و انگلستان ناچيز است. اين گفته ميتواند با ذكر مثال زير براي شما كمي ملموس تر شود.

هزينه هاي زندگي در مجارستان

 

شهريه هر ترم در  دانشگاه اتوش لورند –Eötvös Loránd University رتبه 551-600 جهان، برابر است با:

 • 2،500 تا 4،200 يورو براي مقطع كارشناسي
 • 3،000 تا 5،000 يورو براي مقطع كارشناسي ارشد
 • 4،500 تا 5،500 براي مقطع دكترا
 • هزينه بيمه درماني 60 يورو در ماه
 • هزينه اسكان بين 200 الي 400 يورو
 • ديگر هزينه هاي جاري بطور ميانگين 200 يورو در ماه

ميتوان گفت هر دانشجو براي پوشش هزينه زندگي در مجارستان ، بطور ميانگين نياز به اختصاص 500  الي 600 يورو در ماه براي تمامي مصارف خود دارد.

اكثر دانشگاه هاي مجارستان براي دانشجويان خوابگاه هاي مناسبي دارند كه در مقايسه با اجاره خانه ها به مراتب ارزان تر است. هزينه اين خوابگاه ها چيزي كمتر از 2000 يورو در ماه خواهد بود. اين هزينه ميتواند در مواردي كه دانشجو با شخص ديگري بصورت اشتراكي زندگي كند ، نصف يا به يك سوم كاهش پيدا كند.

دانشجويان بين المللي ميتوانند به اشتغال كارهاي پاره وقت در حين تحصيل خود نيز فكر كنند تا قسمتي از هزينه تحصيل در مجارستان را تحت پوشش قرار دهند. البته پيدا كردن كار خود به تنهايي بدون داشتن توانايي ها و مهارت هاي مورد نياز در مجارستان كاره ساده اي نخواهد بود. (مثلا: آشنايي ابتدايي به زبان مجاري ميتواند در يافتن كار به شما كمك بسزايي كند)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ تير ۱۳۹۷ ] [ ۰۱:۲۵:۵۶ ] [ سورنا مرتضوي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 218
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب